Najpiękniejsze ferraty na świecie – lista 10 ferrat

część 1.

Jakie są najpiękniejsze drogi via ferrata na świecie, które z nich warto pokonać?

Zebraliśmy listę 10 najpiękniejszych, najbardziej wymagających czy po prostu najciekawszych dróg żelaznych na świecie. Znajdują się one w różnych częściach świata. A oto nasza lista dróg które dostarczą emocji, wyzwań, widoków i wrażeń jak żadne inne.

Brak doświadczenie alpinistycznego, sprzętu takiego jak liny, karabinki, kamienie nie uniemożliwia czerpania radości ze wspinaczki w cudowne, odległe górskie miejsca. Dobra kondycja fizyczna, podstawowy sprzęt VIA FERRATA (kask, uprząż i lonża via ferrata z absorberem) wystarczy aby spróbować swoich sił na górskich szlakach przygotowanych w stale punkty, liny drabinki co zapewnia ciągłą asekurację.

Chcesz sprawdzić czy masz lęk wysokości? Szukasz adrenaliny na szlaku? Lubisz podziwiać wyjątkowe widoki w górach?

Większość szlaków via ferrata znajduje się w Europie i w Europie zaczęła się historia dróg via ferrta.

Co to jest droga via ferrata?

Via ferrata pochodzi z języka włoskiego, a oznacza „żelazna droga”. Szlaki tego typu to połączenie szlaku górskiego oraz przejść wspinaczkowych. Przygotowane drabinki, mosty, trawersy i inne ciekawie przygotowane przejścia. Tego typu szlaki umożliwiają połączenie klasycznej wędrówki górskiej ze wspinaczką po skałach.

Drogi tego typu pozwalają na zdobywanie szczytów wielu górskich pasm. Dzięki możliwości autoasekuracji są to jedne z najbezpieczniejszych przejść górskich. Najpiękniejsze z nich znajdują się przede wszystkim w Europie Zachodniej.

Via ferrata – jaki jest sprzęt niezbędny na drogi ferratowe?

Jednak przed rozpoczęciem przygody z drogami via ferrata warto przygotować się na górskie strome podejścia, warto poćwiczyć siłę rąk czy wytrzymałość na wędrówkę górską. Niektóre drogi wymagają siły rąk, inne wytrzymałości nóg jeszcze inne odrobinę podstaw wspinaczki i wytrzymałości na wysokość w przypadku szczytów >2000m npm. Ważnym aspektem górskich podróży jest oczywiście pogoda, która niejednokrotnie może w znacznym stopniu utrudnić trasę.

Podstawowy sprzęt na via ferraty to:

  • kask do wspinaczki – najlepiej lekki, dobrze wentylowany. Ważny jest również jego rozmiar. Najlepiej wybrać lekki model z dobrą wentylacją, która ochroni organizm przed nadmiernym przegrzaniem,
  • uprząż wspinaczkowa biodrowa lub pełna. Biodrowa jest lżejsza, ułatwia ruchy w czasie wspinaczki. Kluczowe w wyborze uprzęży jest to aby była lekka i miała małe rozmiary po spakowaniu, a także wyróżniała się prostą, szybką regulacją pasów na uda i biodra,
  • lonża na via ferraty z absorberem – sprzęt tego typu to najważniejszy element wyposażenia. Absorber energii w razie odpadnięcia od skały przejmie na siebie część energii chroniąc kręgosłup osoby wspinającej się. Dwa karabinki zapewniają bezpieczne przepinanie się między zabezpieczeniami.

Ważne są również odpowiednie buty, najlepiej buty podejściowe wyposażone w wysokiej jakości podeszwę gumową najlepiej vibram. Dodatkowa gumowa obudowa przodu zapewni lepsze wspinanie i zabezpieczy but przed rozdarciem na skalach. W przypadku bardzo trudnych podejść można również skorzystać z butów wspinaczkowych.

OPCJONALNIE:

Lonża odpoczynkowa która pomoże w razie dłuższych odpoczynków na szlaku.

Via ferrata – jak zacząć górską przygodę?

Najpiękniejsze ferraty umożliwiają zdobywanie pięknych, wysoko położonych gór, szczytów z tego powodu nie należą do najłatwiejszych. Wąskie dróżki, półki skalne, kominy, trawersy czy drabinki i mosty. Dlatego zanim zaczniesz zdobywać najtrudniejsze z ferrat warto poszukać lokalnych miejsc, które oferują możliwość zapoznania się ze sprzętem, sprawdzenie swoich predyspozycji fizycznych oraz wytrzymałości w tego typu górskich wyprawach.

Kondycję fizyczną można dopracować na siłowni, biegając czy w czasie wędrówek górskich ale lęk wysokości to element który lepiej przećwiczyć na ściance wspinaczkowej czy w wysokich górach.

Osoby które się nigdy wcześniej nie wspinały powinny chociaż raz udać się na ściankę w swoim mieście i kilka razy wspiąć się na wysokość 5, 10 czy 15 m, lecz aby naprawdę się przygotować najlepiej wybrać się na proste A,B i stosunkowo krótkie ferraty na początek.