Ferrata Skalka Słowacja – VIA FERRATA

Ta via ferrata znajduje się w Górach Kremnickich , jest to jedna z najmłodszych ferrat jakie oferują nasi południowi sąsiedzi. Ta ciekawa atrakcja znajduje się 11 km na północny – wschód od zabytkowego miasta Kremnica, słynącego niegdyś z wydobycia drogocennych kruszców jak złoto czy srebro (ok. 200 km na południe od Katowic).

Ferrata Skalka to łącznie 5 krótkich dróg, o trudnościach od A-B do E wspaniałego “tybetańskiegomostu linowego, który jest chyba najbardziej widowiskową częścią “żelaznej drogi”.

Najlepszym punktem wyjściowym na ferrate jest duży parking przy ośrodku sportowo – wypoczynkowym Skalka pri Kremnicy, znajdującego się u podnóża szczytu Skalka (1232 m n.p.m.).

Tuż przy parkingu znajduje się wypożyczalnia sprzętu do ferraty. Cena wynajmu całego zestawu (uprząż, kask oraz lonża z absorberem) to 10 € za 4 godziny lub 20 € za cały dzień. 

https://goo.gl/maps/wUAd8Z2wLBtg7Azm7

Przejście do początku żelaznej drogi zajmuje nam ok. 15 minut. Na miejscu znajduje się tablica informacyjna o przebiegu wszystkich ferrat. Wszystkie trasy są jednokierunkowe i cztery z nich zaczynają się w tym miejscu.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE : 

 • Punkt startu : Skalka pri Kremnicy, parking GPS 48.738538, 18.988208
 •  Trasy są jednokierunkowe
 • Ferraty:
  1) Zostupovka – “A-B”
  2) Komin – “C”
  3) Trubacova Veza – “B”
  4) Mini via ferrata – “A-B” i Janosikova diera
  5) Vyzva – “E”

 • Pamiętajcie że przed wyjazdem na słowackie ferraty obowiązkowo wykupcie dodatkowe ubezpieczenie. Na Słowacji każda górska akcja ratownicza jest płatna.