Bivacco Luca Vuerich

Wspinaczka na Foronon del Buinc (Biwak Luca Vuerich)

Jeśli planujecie wspiąć się na Foronon del Buinc i odwiedzić Bivacco Luca Vuerich, warto się do tego dobrze przygotować.

Podstawowe dane –

W języku włoskim: Foronon del Buinz, także Foronon del Buinc.
Współrzędne (szer./dł.): 46,41703°N / 13,46306°E.
Typ trasy: piesza wspinaczka, wspinaczka i via ferrata.
Wysokość: (2531 m).
Różnica wysokości w stosunku do parkingu: około 1011 m przewyższenia. Ale są pewne wzloty i upadki, więc dodaj do tego około 200 metrów.

Informacje o miejscu

Foronon del Buinc (2531 m) to góra pomiędzy Jof di Montasio (Montaz) i Jof Fuart, obie są nieco wyższe i bardziej popularne. Ale w tym wypadku schronienie znajduje się na prawdziwym szczycie góry, zobacz zdjęcia, Bivacco Luca Vuerich. Schronisko nosi imię Luca Vuericha, włoskiego alpinisty, który zginął w lawinie lodowej na pobliskiej górze.

Jest to nowe i nowoczesne schronisko wybudowane w 2012 roku z łóżkami dla 8 osób, wyposażone w materace i pościel, o powierzchni około 16 metrów kwadratowych. Wewnątrz nie ma pieca. Ale masz grube materace z poduszkami i kocami.

Dach jest bardzo stromy, a cały przyjemny budynek wykonany jest z drewna.

Rozumiem, że schronisko zostało przynajmniej częściowo zbudowane na zlecenie rodziny Luca Vuericha. Na ścianie wisi zdjęcie zmarłego wspinacza.

Wewnątrz znajduje się napis, w którym proszą zwiedzających, aby nie wchodzili z założonymi rakami, gdyż uszkodzą one podłogę z drewna świerkowego. Niestety, okazuje się, że wielu nie zwraca na to uwagi i podłoga jest już pełna dziur powstałych po rakach.

Na zewnątrz jest toaleta, zobaczcie poniżej jak to wygląda, jest na skraju klifu, więc od odsłoniętej strony znajduje się płot.

Na szczycie jest mnóstwo kóz, to po prostu niesamowite, że potrafią tu przyjechać. Aby się tam dostać, trzeba pokonać 10 odcinków ferrat, ale dla kóz nie stanowi to żadnego wyzwania. Są przyzwyczajone do ludzi i jeśli spędzisz noc w schronisku, bez wątpienia będziesz je mieć cały czas w pobliżu.

Jak się dostać na szczyt?

Jeśli jedziesz samochodem z dowolnego kierunku, Twoim celem powinna być przełęcz Sella Nevea (1190 m). Najbliższe miejsca po północno-wschodniej stronie Włoch, z których przybyłem, to Cave del Predil i Tarvisio.

Po dotarciu do Sella Nevea wąska droga prowadzi do Piani del Montasio (1520 m), znajduje się ona przy pierwszym dużym zakręcie po zachodniej stronie przełęczy, zobacz mapę z możliwością powiększania poniżej. Droga jest miejscami bardzo stroma, nachylenie najprawdopodobniej przekracza 18-20%.

Do parkingu masz około 6 km. W niektórych miejscach droga jest zniszczona i wąska, ale jest to asfalt i da się dojechać każdym samochodem.

Poniżej znajduje się mapa z możliwością powiększenia, dzięki czemu można zobaczyć drogi dojazdowe. Powiększ, aby zobaczyć trasę. Należy pamiętać, że jest to mapa Google i w przypadku pewnych usterek w ich systemie pokazuje ona Bivacco Luca Vuerich w dwóch pozycjach. To nie jest takie ważne, gdy już tam będziesz, wszystko stanie się oczywiste.

Jeśli wiesz, gdzie szukać, chatkę Luca Vuericha zobaczysz już z parkingu.  W drodze na górę jest jeszcze wiele zakrętów np. stromy odcinek to obszar z 10 via ferratami.

Trasy wspinaczka

Podążałem trasą od strony Rifugio Brazza, która biegnie najpierw na północ w kierunku Cima Terrarossa.
Z tego co wiem prawdopodobnie istnieje jeszcze inna możliwość dotarcia bezpośrednio do przełęczy Forca de lis Sieris, ale nie idź tam, jeśli nie znasz trasy lub nie masz przewodnika.
Jest jeszcze jedno podejście z przełęczy Sella Nevea, widziałem je podczas mojej wycieczki do Jof Fuart. Inaczej mówiąc, można odbyć wycieczkę okrężną znaną pod nazwą Ferrata Ceria Merlone. Ale sam nie przeszedłem tej części i nie mogę wiele powiedzieć na ten temat.

Przyjechałem z Kranjskiej Gory w Słowenii i byłem na parkingu około 5 rano. Po 20 minutach minąłem Rifugio Brazza, który wyglądał na zamknięty. Stamtąd należy podążać w kierunku Cima di Terrarossa, który znajduje się bezpośrednio powyżej, w kierunku północnym.

W pewnym momencie zobaczysz znak Bivacco Luca Vuerich. Przez cały czas będziesz miał widok na parking, a po przeciwnej stronie doliny znajduje się masyw Visoki Kanin (góra Canin), jest to granica między Włochami a Słowenią.

Jeśli wybierzesz się na początku sezonu, będziesz miał kilka przejść ze śniegiem, więc przygotuj się na to, mogą być strome i śliskie. Raki będą niezbędne.