Bivacco Edoardo Camardella

Biwak i stacja pogodowa ku pamięci zmarłego w 2019 roku młodego alpinisty.

Pierwszy biwak w La Thuile zostanie nazwany na cześć Edoardo Camardelli, młodego alpinisty i instruktora narciarstwa, który zginął pod lawiną wraz ze swoim przyjacielem Lucą Martini 19 listopada 2019 r. Obiekt będzie zlokalizowany na lodowcu Rutor, na wysokości 3360 m n.p.m. poziom morza.

Lodowiec Rutor był jednym z najbardziej ulubionych miejsc Edoardo. Przewodnicy alpejscy wybrali to miejsce jako strategiczny punkt dla alpinistów; właściwie to tam przebiegają Tour du Rutor – ważne międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim.

Nowy biwak ma szeroką szklaną ścianę zwróconą w stronę Mont Blanc. W pobliżu biwaku powstanie także stacja pogodowa, na której zostanie umieszczona kamera internetowa 360°. Ta stacja pogodowa będzie najwyższą w Alpach Zachodnich i jedną z najwyższych w Europie. Panel znajdujący się wewnątrz biwaku opisze projekt oraz wszystkich ludzi i firmy, które przyczyniły się do jego realizacji.

Budowa nowego biwaku – lekkiego, mocnego i niezależnego energetycznie – była możliwa dzięki kilku partnerom technicznym: Faces Engineering, za konstrukcję i skorupę, Ariatta za systemy technologiczne, Politecnico di Milano (Inżynieria Wiatrowa – Wydział Inżynierii Mechanika) do obliczeń odporności na wiatr i warunki atmosferyczne; Firma Gualini – Gruppo COSTIM za wykonanie całego biwaku, Barailler Edilizia za rozmieszczenie oraz Concreta za projekt wnętrz. Wewnątrz biwaku umieszczono portret Edoardo.

Biwak został zbudowany w porozumieniu z regionem Doliny Aosty, gminami La Thuile i Valgrisenche, Stowarzyszeniem Instruktorów Narciarstwa Doliny Aosty i Związkiem Przewodników Wysokogórskich Doliny Aosty.